Lezen en spellen zijn belangrijke vaardigheden die kinderen nodig hebben om op school te leren en te communiceren. Deze vaardigheden bouwen voort op de taalontwikkeling: kinderen moeten klanken kunnen herkennen, woorden begrijpen en verbanden leggen tussen letters en klanken.
Sommige kinderen hebben echter moeite met het leren lezen en spellen. Dit kan verschillende oorzaken hebben, zoals een vertraagde taalontwikkeling, een probleem met de fonologische verwerking (het omgaan met klanken in woorden) of een leerstoornis zoals dyslexie.
Vroege signalering en ondersteuning zijn belangrijk om te voorkomen dat kinderen achterstand oplopen op school of moeite krijgen met motivatie en zelfvertrouwen.
In dit overzicht bespreken we welke problemen kinderen kunnen hebben bij (begrijpend) lezen en spelling. Ook beschrijven we hoe een logopedist hierbij ondersteuning kan bieden.
Je hoeft niet direct ongerust te zijn als een kind langzaam op gang komt met lezen en schrijven — elk kind leert in zijn eigen tempo. Toch zijn er signalen waarbij het goed is om extra alert te zijn:
In groep 2 – 3 (begin leesontwikkeling)
In groep 3 – 4
Wanneer deze signalen langer aanhouden, is het verstandig om dit te bespreken met de leerkracht, intern begeleider of een logopedist met expertise in taal- en leerproblemen.
Begrijpend lezen is meer dan alleen woorden kunnen ontcijferen — het draait om het begrijpen van de betekenis van een tekst.
Kinderen die moeite hebben met begrijpend lezen:
Deze problemen hangen vaak samen met taalbegrip en niet alleen met het technisch lezen. Daarom is het belangrijk om zowel het taalniveau als het leesniveau te onderzoeken.
Spelling is een complexe vaardigheid waarbij kinderen klanken moeten omzetten in letters volgens vaste regels.
Kinderen met spellingproblemen hebben vaak moeite met:
Deze problemen kunnen voortkomen uit zwakke fonologische vaardigheden, maar ook uit aandachtsproblemen of taalachterstanden.
.
* verplicht in te vullen
Logopedie Groene Hart verzamelt en verwerkt met dit formulier persoonsgegevens die betrekking hebben op u of uw kind.
Lees voor meer informatie de
privacyverklaring. Wilt u zich direct inschrijven? Klik dan op
deze link.
Leeuwenburg 10 • 2804 WN Gouda • Tel. nr: 0182-527276
Aderpolderweg 25 • 2807 KL Gouda • Tel. nr: 0182-527276
Noordkade 64 • 2741 EZ Waddinxveen • Tel. nr: 0182-527276
Leeuwenburg 10
2804 WN Gouda
Tel. nr: 0182-527276
Aderpolderweg 25
2807 KL Gouda
Tel. nr: 0182-527276
Noordkade 64
2741 EZ Waddinxveen
Tel. nr: 0182-527276
© 2013 - 2026 Logopedie Groene hart | Ontwerp & realisatie: De Goudse Wolf